Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο μία πλειάδα αθλητών της Ναυταθλητικής Ένωσης Λάρισας συμμετείχε στους κολυμβητικούς αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΡΟΣΟΣ 2016 τους οποίους συνδιοργάνωσε ο ΝΟΛ με την Περιφέρεια Θεσσαλίας!

Οι αθλητές μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και κατάφεραν να φέρουν στο σύλλογό μας μεγάλες επιτυχίες με κύπελλα και μετάλλια, κάνοντας περήφανους προπονητές, γονείς και φίλους της ΝΕΛ!

Στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 480 αθλητές/τριες από 15 σωματεία: ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΝΟΛ, ΑΚΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, ΑΣΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, Κ.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ, ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ, Ν.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ, ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ, ΟΕΑΝΑΒ, ΝΟΒΑ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, Κ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ.

drosos-2016-swimming-6

Στις σκυταλοδρομίες οι αθλητές μας έλαβαν την πρώτη θέση σε δύο αγωνίσματα!

Στο 4x50m-ΕΛΕΥΘΕΡΟ για τα αγόρια 9 ετών η ομάδα μας τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 02:45.39 αφήνοντας πίσω με διαφορά 5 δευτερόλεπτα τους Αργοναύτες του Βόλου και 20 δευτερόλεπτα τον ΟΕΑΝ Βόλου.

1η θέση και στα 4x50m-ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ για τα αγόρια 9 ετών με χρόνο 03:16.91 και διαφορά 13 δευτερόλεπτα από τους 2ους Αργοναύτες και 21 δευτερόλεπτα από τον ΟΕΑΝ Βόλου.

Την κυπελλούχο ομάδα μας απαρτίζουν οι αθλητές Γαβριάς Ιωάννης, Γαλανόπουλος Πασχάλης, Μότσιας Θεοδόσιος και Παπαδημητρίου Κωνσταντίνος.

drosos-2016-swimming-7

Στα ατομικά αγωνίσματα είχαμε για τη ΝΕΛ πολλές, επίσης, επιτυχίες. Συνολικά οι αθλητές μας έφεραν στο σύλλογο 10 μετάλλια και κύπελλα, καθώς και αρκετές καλές θέσεις.

Πιο αναλυτικά ο Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου κατέκτησε την 1η θέση με χρόνο 00:51.80 στα 50m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ, ενώ ο Πασχάλης Γαλανόπουλος ήρθε στην  3η θέση με με χρόνο 00:47.84 στα 50m ΥΠΤΙΟ.

drosos-2016-swimming-5

Η Άρτεμις Μπανάσιου τερμάτισε με χρόνο 01:35.802 στα 100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ (Κορίτσια 9 ετών) κατακτώντας τη 2η θέση, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στα αγόρια 9 ετών, ο Θεοδόσιος Μότσιας πήρε την 1η θέση με χρόνο 01:25.03 και την 3η θέση κατέκτησε ο Ιωάννης Γαβριάς με χρόνο 01:37.75, οριακά πίσω από το δεύτερο αθλητή.

drosos-2016-swimming-8

Στα 100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ στο αγόρια 10 ετών ο Αθανάσιος Παπαθανασίου κατέλαβε την 11η θέση με χρόνο 01:49.09 και στην αντίστοιχη κατηγορία στα 100m ΠΡΟΣΘΙΟ ο Θεολόγος Άγγελος Γκάντζος κατέκτησε την 5η θέση με χρόνο 01:53.82.

Στα 50m ΕΛΕΥΘΕΡΟ για τα αγόρια 9 ετών ο Πασχάλης Γαλανόπουλος κατέκτησε την 3η θέση με χρόνο 00:43.03 και στο ίδιο αγώνισμα στα αγόρια 10 ετών ο Αθανάσιος Παπαθανασίου έλαβε την 21η θέση με χρόνο 00:51.05.

drosos-2016-swimming-4

Η Άρτεμις Μπανάσιου  έχασε για λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου την 3η θέση στα 50m ΕΛΕΥΘΕΡΟ στα κορίτσια 9 ετών, τερματίζοντας 4η με χρόνο 00:42.70 και στα 50m ΠΡΟΣΘΙΟ στα αγόρια  9 ετών, ο Ιωάννης Γαβριάς κατέκτησε την 1η θέση με χρόνο 00:54.71 με τον συναθλητή του Κωνσταντίνο Δράμπα να τερματίζει 8ος με χρόνο 01:03.05.

Τέλος, στα 50m ΠΡΟΣΘΙΟ στα αγόρια 10 ετών ο Θεολόγος Άγγελος Γκάντζος έλαβε την 6η θέση με χρόνο 00:52.87.

drosos-2016-swimming-2

Η Ναυταθλητική Ένωση Λάρισας είναι περήφανη για τις επιδόσεις των αθλητών μας και το ήθος που επέδειξαν κατά τη διάρκεια των αγώνων. Είμαστε περήφανοι για την προσπάθεια που κατέβαλαν όλοι οι αθλητές που συμμετείχαν στους αγώνες και θέλουμε να μεταφέρουμε την απόλυτη ικανοποίηση των προπονητών μας για την εικόνα που παρουσίασε ο σύλλογός μας μέσα στο σπίτι του!

2017-10-02T14:17:47+00:00