Τρίτο και τελευταίο μέρος του αφιερώματος της Ναυταθλητικής Ένωσης Λάρισας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου του 2015, που διεξήχθη στο Καζάν της Ρωσίας!

Αυτό το τελευταίο μέρος είναι αποκλειστικά αφιερωμένο στους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που πάλεψαν και μας έκαναν περίφανους για μια φορά ακόμη, καλλιεργώντας ελπίδες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, το ερχόμενο καλοκαίρι!

Kazan-2015-GR-1

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μικρό τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος επικρατώντας 11-9 των Ιταλών στα πέναλτι (7-7 κανονική διάρκεια).

Παράλληλα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξασφάλισε και τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, το επόμενο καλοκαίρι.

Η «γαλανόλευκη», που, για να φτάσει στην τετράδα, απέκλεισε στα πέναλτι τους Αυστραλούς και με τον ίδιο τρόπο ηττήθηκε από τους Κροάτες στον πρώτο ημιτελικό, είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.Ξέφυγε ακόμη και με δύο γκολ, αλλά οι Ιταλοί έβρισκαν πάντα τον τρόπο να πλησιάζουν στο γκολ. Τελικά, το ματς οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα», με τους Ιταλούς να χάνουν δύο πέναλτι (ένα δοκάρι και στο άλλο απόκρουσε ο Φλέγκας), ενώ οι διεθνείς μας ευστόχησαν και στα τέσσερα που εκτέλεσαν.

Δείτε το video:

Kazan-2015-GR-2

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών γνώρισε την ήττα με 13-12 στα πέναλτι από την Κίνα (9-9 κ.α.) και πήρε την έκτη θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Καζάν.Όπως και στη Βαρκελώνη το 2013, τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση έφτασαν μέχρι την έκτη θέση του κόσμου, μετά την ήττα τους από την Κίνα στο τελευταίο αγώνα κατάταξης.

Οι κινέζες ήταν μπροστά στο σκορ καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως με γκολ της Ασημάκη η Εθνική ισοφάρισε σε 9-9 κι έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί αστόχησαν η Τσουκαλά και η Ελ. Πλευρίτου για την Ελλάδα και μόνο η Νίου για την Κίνα, με αποτέλεσμα την ήττα και την έκτη θέση.

Υπενθυμίζουμε ότι η Ελλάδα ξεκίνησε με δύο ήττες (από Αυστραλία και Ολλανδία) στον όμιλο, όμως η νίκη επί της Νότιας Αφρικής την έστειλε στα χιαστί, όπου επικράτησε του Καναδά, όμως ηττήθηκε από την Ιταλία στον προημιτελικό. Στον πρώτο αγώνα κατάταξης επικράτησε της οικοδέσποινας Ρωσίας για να αντιμετωπίσει την Κίνα για τις θέσεις 5-6.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Έλληνες αθλητές άνοιξε η αυλαία των αγωνισμάτων κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Καζάν. Η Κέλυ Αραούζου ήταν δεύτερη και κατάκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας, ύστερα από εκπληκτική κούρσα στο τελευταίο χιλιόμετρο της διαδρομής.

Η Αραούζου τελείωσε τον αγώνα μόλις 1.4 δευτερόλεπτα πίσω από την Αμερικανίδα Χέιλι Άντερσον, η οποία επανέλαβε το προ διετίας επίτευγμά της στη Βαρκελώνη κατακτώντας την πρώτη θέση. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατάκτησε η Γερμανίδα Φίνια Βούνραμ.

Παράλληλα, η Κέλυ Αραούζου εξασφάλισε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, κατακτώντας την όγδοη θέση στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα. Μετά το ασημένιο μετάλλιο, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη δεκάδα και να πάρει το «εισιτήριο», για πρώτη φορά στην καριέρα της, για το κορυφαίο αθλητικό ραντεβού του πλανήτη.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης μπορεί να μην κατόρθωσε να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή κόσμου στα 10χλμ. ανοιχτής θάλασσας, πρόσφερε όμως ακόμη μία πολύ μεγάλη διάκριση κι ένα μετάλλιο στα ελληνικά χρώματα.

Ο πρωταθλητής μας ήταν τρίτος και κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, το 2016, για πέμπτη φορά στην πλούσια καριέρα του.

Δείτε το video με τους 2 αθλητές μας:

Την 8η θέση στον τελικό του Τεχνικού προγράμματος στο Σόλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Υγρού στίβου κατέκτησε η Ευαγγελία Πλατανιώτη.Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια εκτέλεσε πολύ όμορφα το πρόγραμμά της, βαθμολογήθηκε με 85,3727 και κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη οκτάδα, όπως και στον προκριματικό το πρωί.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Σβετλάνα Ρομάσινα με 95,2680 β., το ασημένιο πήρε η Ισπανίδα ¨ονα Καρμπονέλ με 93.1284 β. και το χάλκινο η Κινέζα Γουέν Γιαν Σουν με 91.5479 β.

Δείτε την προσπάθεια της Ευαγγελίας Πλατανιώτη:

Οι σταθερές εμφανίσεις συνεχίστηκαν για τα ελληνικά χρώματα στη συγχρονισμένη κολύμβηση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Στον τελικό του τεχνικού ντουέτου η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Ευαγγελία Κουτίδου κατέλαβαν την 8η θέση με 85.3878 βαθμούς.

Παγκόσμιες πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν φυσικά οι Ρωσίδες Νατάλια Ιστσένκο και Σβετλάνα Ρομάσινα με 95.4672. Η Κίνα με τις Ξουετσέν Χουάνγκ και Γουενιάν Σαν, ήταν δεύτερη με 93.3279 και η Ιαπωνία με τις Γιούκικο Ινούκ και Ριζάκο Μιτσούι κατέλαβε την τρίτη θέση με 92.0079.

Με την 10η θέση στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος στο ομαδικό ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης την παρουσία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στο Καζάν. Η ελληνική ομάδα βαθμολογήθηκε με 85.8333.

Οι Μαρία Έλλη Λέλα Αλζιγκούζη – Κομινέα, Γιάνα Γκεοργκίεβα , Ευαγγελία Κουτίδη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου και Αθανασία Τσόλα βαθμολογήθηκε με 85.8333 β. παρουσίασαν το πρόγραμμα που ήταν βασισμένο στη χορογραφία με τίτλο «Χάνσελ και Γκρέτελ, το κυνήγι των Μαγισσών».

Δείτε το video της προσπάθειας της ομάδας μας στον προκαταρκτικό γύρο:

Kazan-2015-GR-8

Την έβδομη θέση ανάμεσα στους κορυφαίους κολυμβητές του κόσμου κατέλαβε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, με μια ακόμα φοβερή κούρσα στα 50μ. ελεύθερο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν.

Ο έβδομος κορυφαίος κολυμβητής του κόσμου στα 50μ. ελεύθερο είναι ο Κριστιάν Γκολομέεβ, μετά από μια ακόμα δυνατή κούρσα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν. Ο 22χρονος πρωταθλητής πάλεψε για την υπέρβαση τερματίζοντας σε 21.98, όμως δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις φοβερές κούρσες που τον έφεραν στον τελικό.

Σίγουρα όμως, η εμφάνισή του κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη, αφού, μάλιστα, κατάφερε στα προκριματικά να σπάσει το Πανελλήνιο ρεκόρ (21.87), ενώ στα ημιτελικά βρέθηκε πολύ κοντά στο να το ξανακάνει (21.89).Πρώτος τερμάτισε ο Γάλλος Μαναντό με 21.19, δεύτερος ο Αμερικανός Έιντριαν 21.52, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Βραζιλιάνος Φράτους με 21.55.

Kazan-2015-GR-9

Την όγδοη θέση κατέλαβε η Νόρα Δράκου στον τελικό των 50μ ύπτιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στο Καζάν. Η ελληνίδα πρωταθλήτρια που έκανε προηγουμένως την υπέρβαση με την πρόκριση της στον τελικό, τερμάτισε στον τελικό σε χρόνο 28.17.

Πρωταθλήτρια κόσμου αναδείχθηκε η Κινέζα  Γιουαχνούι Φου, η οποία ήταν δεύτερη πριν δύο χρόνια στη Βαρκελώνη. Τη δεύτερη θέση πήρε η Βραζιλιάνα Ετιένε Μεδέιρος με 27.26, που αποτελεί ρεκόρ Αμερικής, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε άλλη μία Κινέζα, η Τσιανγκ Λιου, με 27.58.