Πλήρης ικανοποίηση για την πρόκριση στα τελικά του Ελληνικού πρωταθλήματος της κατηγορίας παίδων επικρατεί στο σύλλογο της Ν.Ε.Λ! Οι αθλητές μας κατάφεραν φέτος το εντυπωσιακό 12 στα 12 κερδίζοντας, επάξια, τη θέση τους ανάμεσα στις 10 καλύτερες ομάδες της χώρας μας!

Η ομάδα υδατοσφαίρισης παίδων της Ναυταθλητικής Ένωσης Λάρισας βρέθηκε το τριήμερο 25-27 Μαΐου στο Βόλο και κατάφερε να φύγει νικήτρια από όλα τα παιχνίδια, κερδίζοντας για ακόμη μια φορά την 1η θέση στον ομιλό της και συνεχίζοντας το φετινό εντυπωσιακό της αήττητο.

Η Ν.Ε.Λ αγωνίστηκε στον όμιλο του Βόλου, απέναντι σε αξιόλογους και ιστορικούς συλλόγους του αθλήματος και έδειξε πως μπορεί να καταφέρει πολλά περισσότερα! Στον ίδιο όμιλο βρέθηκαν οι ομάδες της Νίκης Βόλου, Ν.Ο.Πατρών, Νηρέα Λαμίας και Ο.Φ.Θ.

Μαζί με την πρώτη και αήττητη Ν.Ε.Λ, την πρόκριση πήρε, επίσης, η ομάδα του Νηρέα Λαμίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ομάδας μας και η τελική βαθμολογία του ομίλου:

Νηρέας Λαμίας 5 – 7 Ν.Ε.Λ

Περίοδοι: 2-1, 1-2, 0-2, 2-2

Σκόρερ: Βασιλόπουλος 1, Πάτσικας 3, Μπαλτόπουλος 1, Τζίκας 2

Ν.Ε.Λ 9 – 7 Νίκη Βόλου

Περίοδοι: 1-2, 3-1, 1-2, 4-2

Σκόρερ: Καραλής 1, Βασιλόπουλος 4, Γεωργίου 2, Μπαλτόπουλος 1, Τζίκας 1

Ν.Ο.Πατρών 10 – 12 Ν.Ε.Λ

Περίοδοι: 2-2, 3-4, 2-4, 3-2

Σκόρερ: Βασιλόπουλος 3, Γεωργίου 3, Χαρίσης 3, Μπαλτόπουλος 1, Τζίκας 2

Ν.Ε.Λ 13 – 5 Ο.Φ.Θ

Περίοδοι: 4-3, 4-0, 4-0, 1-2

Σκόρερ: Καραλής 2, Βασιλόπουλος 1, Χατζής 1, Γεωργίου 1, Πάτσικας 1, Μπαλτόπουλος 1, Ζαχόπουλος 5

Η τελική βαθμολογία του ομίλου:

  1. ΝΕ Λάρισας 12 (41-27)

  2. Νηρέας Λαμίας 9 (38-26)

  3. ΝΟ Πατρών 6 (37-35)

  4. Νίκη Βόλου 3 (36-39)

  5. ΟΦΘ 0 (18-53)

Η αποστολή της ομάδας Υδατοσφαίρισης Παίδων της Ν.Ε.Λ:  Μαργαρίτης Δ., Καραλής Α., Βαρδακάρης Α., Ευσταθίου Α., Βασιλόπουλος Α., Χατζής Γ., Γεωργίου Ι., Χαρίσης Ο., Πάτσικας Β., Τζίκας Δ., Μπαλτόπουλος Γ., Ζακυνθινός Ι., Ζαχόπουλος Κ., Παπαναστασίου Δ.

Προπονητής της ομάδας μας ο Κώστας Γαλανόπουλος και βοηθός προπονητή ο Κώστας Γαβριάς.

Να σημειώσουμε ότι στα τελικά του φετινού πρωταθλήματος, εκτός της Ν.Ε.Λ και του Νηρέας Λαμίας από τον όμιλο του Βόλου, προκρίθηκαν οι Εθνικός, ΝΟ Χίου (Α’ Όμιλος Αττικής), Ολυμπιακός, ΝΟ Χανίων (Β’ Όμιλος Αττικής), Παναθηναϊκός, ΝΟ Βουλιαγμένης (Γ’ Όμιλος Αττικής), ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός (Όμιλος Θεσσαλονίκης).

Η τελική φάση θα διεξαχθεί στην Αθήνα 29 Ιουνίου με 1η Ιουλίου!

2018-05-30T05:56:36+00:00